Jak a proč vznikly kmenové konstelace

Rozhovor s Ivo Janečkem o zcela novém způsobu, jak propojovat lidi, kteří se potřebují setkat.

Ivo, vedeš spolu se Světlou Hoření Kmenové konstelace. Jak jste se seznámili?

Poprvé jsem vstoupil do kontaktu se Světlou přes Facebook, před necelým rokem, kdy nás dal dohromady Richard Vojík. Věděl, že už dlouho dělám regresní terapii a že by to Světlu mohlo zajímat.

Koncem roku 2016 jsem již působil v  Praze a jeden známý mě pozval na akci, kterou organizoval Pravý domácí časopis. Tam jsme se se Světlou poprvé potkali naživo a domluvili si setkání.

Pořád tam nevidím ty Kmenové konstelace.

Ano, tehdy jsme je neviděli ani my sami. Udělali jsme k nim ale první krok a ten je vždy na cestě za cílem, který ještě třeba přesně ani neznáte, ten nejdůležitější. Ani jeden z nás tedy netušil, že na něco takového přijdeme. Název a koncepce Kmenových konstelací totiž vznikly až při prvním čtení, které jsem u Světly absolvoval.

Na něm mi Světla kromě způsobu, jak by měli její klienti procházet regresí, také četla informace k mému osobnímu rozvoji. A mimo jiné řekla, že mám dělat Kmenové konstelace. Na můj dotaz, že nevím, co to je, odpověděla: „To nevadí. Vím, ale že je budeme dělat spolu. A jak, to vyčteme příště.“

A jak tedy probíhalo další čtení?

Byl jsem jako otevřená kniha, ve které Světla četla. Koncept Kmenových konstelací dokázala popsat do nejmenších detailů, jako bych ho měl už dávno vymyšlený a dal jí ho přečíst na papíře. Věděla, co se má říkat při kterých aktivitách, jak mají stát lidé, dokonce i které rekvizity jsou zapotřebí. Hlavně jsme ale přišli na důvod, proč konstelace pořádat. Oba jsme totiž na svých kurzech již delší dobu vnímali, že to, co lidem ve skutečnosti schází nejvíc, není ani tak prostor, kde se mohou svobodně projevit, ale hlavně, to že kolem sebe mají lidi, kteří je přijmou a pochopí.

Pokud mi nebylo během čtení něco jasné, odpovídala Světla na moje otázky, jako by to byla ta nejsamozřejmější věc na světě. Bylo to intenzivní a vyčerpávající. Museli jsme se sejít ještě jednou, abychom vše dopilovali a naplánovali zkušební termín. Ten proběhl během nedělního dopoledne po mém workshopu Šamanského firewalkingu na skautské hájence v  Telecím.

Jaké byly ohlasy prvních účastníků?

Velmi pozitivní. Některé zkušenosti s námi i lidé sami rádi sdíleli.

V průběhu jsme objevili pár drobností, které potřebují doladit a napadla nás řada nových myšlenek, jak můžeme jednotlivé části ještě vylepšit. Ale jako celek to prostě fungovalo a tak nás prvotní úspěch přiměl k dalšímu setkání, kde padlo rozhodnutí, že tento projekt zopakujeme jako celodenní událost.

Kdy si Kmenové konstelace mohou vyzkoušet první zájemci?

Všechny podrobnosti o události najdete na www.kmenovekonstelace.cz. Těším se na vás, bude to pořádná jízda!